NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » KLIMA » UKŁAD KLIMATYZACJI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

układ klimatyzacji

  
klimatyzacja
26.09.2012 21:06:39
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1017497
Od: 2012-9-22
Jeśli chodzi o nieizolowanie bojlera to okaże się oczywiście w praktyce jak układ będzie funkcjonował.
Jeśli ktoś ma możliwość to proszę o konkretne odpowiedzi na moje pytania zadane w poprzednim poście.
Jest sporo różnych wypowiedzi, dobrych i złych. Jest to chyba wynikiem tego, że nie każdy klimatyzacje ma fachową wiedzę a większość lubi się wypowiadać jako zdecydowani fachowcy.
Czasem to nie jest szkodliwe a czasem może być nawet bardzo. Dlatego wolę dokładnie wypytać o mój układ.
Kieruję się wypowiedziami fachowców, dlatego zdecydowałem się na układ otwarty (choć najpierw chciałem wykonać zamknięty). 1) Kominkowy wymiennik ciepła o mocy maksymalnej 8kW jest oddalony od zasobnika dwukołnierzowego o 7m. Miedziane rurki podłączeniowe klimatyzacje, które biegną od wymiennika do zasobnika mają średnicę 15mm i długość 8m (opisałem to dodatkowo na rysunku).
2) Zasobnik cwu ma pojemność 250 litrów.
3) Wszelki "osprzęt" typu : pompka, naczynie przelewowe, sterownik, armatura mogą być zamontowane tylko przy bojlerze. Nie ma możliwości zamontowania np. naczynia przelewowego nad kominkowym wymiennikiem ciepła (nad nim jest po prostu pokój mieszkalny).
4) Różnica w wysokości pomiędzy wyjściem z kominkowego wymiennika ciepła (jego górny krociec - zasilanie) a dolnym kroćcem powrotu z bojlera wynosi ok. 1m.
5) Pojemność wodna układu pierwotnego jest następująca :
- kominkowy wymiennik ciepła - 4l,
- rurki doprowadzające wodę do zasobnika 2,5l,
- kołnierz zasobnika cwu - 22l,
- plus ewentualnie pojemność grzejnika (myślę, że ok 10l).
Cały układ pierwotny będzie mieścił ok 40l wody, licząc również grzejnik.

Będę wdzięczny za stwierdzenie czy powyższy schemat układu klimatyzacji jest prawidłowy lub co ewentualnie należy zmienić. Dodatkowo poprosił bym o poradę czy wystarczy ulokować naczynie przelewowe tuż nad bojlerem (dolna krawędź naczynia jakieś 5-10cm nad górną krawędzią zasobnika) i jaką powinno mieć pojemność.
Niestety nie ma możliwości zamontować tego naczynia wyżej (strych).
Szczególnie cenię tych forumowiczów, którzy znajdą czas na wytłumaczenie istoty rzeczy, to jest dla mnie również dowód na to, że mają wiedzę. Choć oczywiście brak wytłumaczenia danego proponowanego rozwiązania nie oznacza, ze ktoś jej nie ma. Może po prostu nie ma czasu. W takiej sytuacji nigdy nie proszę o więcej uwagi na moim problemie, niż ktoś jest w stanie mi poświęcić.
Oczywiście czytam forum w interesującym mnie zakresie. Nie dowiem się jednak wszystkiego jednoznacznie a do tego są różne układy wodne co. Na przykład są zwolennicy montażu pompy na powrocie, a są tacy którzy zalecają montaż tylko na zasilaniu. Jest to spowodowane zmianami ciśnienia w układzie. To samo z naczyniem przelewowym - w układach otwartych można podłączyć je do powrotu, natomiast w zamkniętym układzie naczynie przeponowe powinno być podłączone na zasilaniu i to praktycznie "pionowo w górę" od kotła. Gdybym chciał wykonać układ zamknięty to i tak nie miał bym możliwości umieścić naczynia przeponowego - nad kominkowym wymiennikiem ciepła, nie ma takiej możliwości.
Zadałem poprzednio dużo pytań. Może będzie proście jak poproszę o opinię fachowców - czy układ na poniższym schemacie jest prawidłowy i czy tak można wykonać instalację klimatyzacji
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:33:04
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031499
Od: 2012-9-22
Falowniki ustawiają się na 0,5 HZ lecz potwierdzenia startu nie ma. Silnik możesz swobodnie obracać a napięcie które mierzyłeś te 18V to zapewne jakieś zakłócenia bowiem falowniki jak wiesz strasznie sieją i nie sposób dokładnie nic zmierzyć. Automatyka Carela uPC jest w mojej ocenie najbardziej stabilna od ACX i na pewno głupoto odporna chociaż były problemy z początkowymi wersjami software. Ale jak wiecie na carelu można ciekawsze rzeczy zrobić sterownik bardzo przyjazny.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:34:06
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031501
Od: 2012-9-22
mam problem z nową sterownicą VTS dla central 21. Sterownica wyposażona jest w nowy sterownik carel'a. Po uruchomieniu i poprawnym skonfigurowaniu centrala startuje, pracuje i prawie wszystko jest w porządku oprócz tego, że jak się ją wyłączy (tryb "wyłączony") to na falownikach wyświetla się wartość 0,5 Hz. (powinno sie wyświetlać "0" albo ostatnia zadana prędkość). Miernik pokazuje 18V wychodzące na uzwojenie silników (u,v,w). Po zresetowaniu falowników do fabrycznych ustawień i skonfigurowaniu na nowo jak tylko złapią komunikację ze sterownikiem od razu wskakują na 0,5. Nie wiem czy wynika to z jakiś błędów komunikacyjnych ze sterownikiem (modbus) czy z błędnym softem w samym sterowniku. dzwoniłem do vts ale oni się z czymś takim nie spotkali. Nie mają jeszcze doświadczenia ze sterownikami carel'a bo jest to dla nich nowość. Dopiero od kilku miesięcy vts wypuszcza automatykę z ww sterownikiem. Jeżeli chodzi o soft w samym sterowniku to jest on napisany przez programistów z vts natomiast carel tylko wgrywa je do sterowników i nie ma większego wpływu na to co zawiera soft. Możliwe, że podczas połączenia przez jakiś program typu Scope (vts) albo EasyTool (carel) można by czegoś się dowiedzieć. Cały czas mi się wydaję że to błędnie zaprogramowany sterownik.Spróbuj ręcznie w falownikach ustawić częstotliwość minimalną na 0Hz, parametr F23,F26 jeżeli dobrze pamiętam. Jeżeli falowniki powrócą do częstotliwości 0,5Hz to znaczy że to soft z Carela źle zadaję częstotliwość dla postoju. Wątpię żeby był to celowy zabieg programistów. To że zakłócenia wchodzą z błędnego okablowania wg eliminujemy, dlatego że gdyby to było przyczyną falownik wg by się nie skomunikował się z PLC. Ja do komunikacji falownika z PLC używałem zawsze 3 żył ze skrętki, jest to moim zadaniem najpewniejszy sposób połączenia. A tak na marginesie często w tych falownikach pojawia się błąd komunikacji z powodu niedociśniętej płytki z modułem MODBUS.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.10.2012 18:35:10
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1041249
Od: 2012-9-22
ypowym brakiem profesjonalizmu nazwał bym zasadę: "klient chce i płaci to my robimy a potem się okaże"
Tak jak wszystko idzie dokładnie policzyć, ale naprawdę nie jest wielką filozofią orientacyjne policzyć pole powierzchni wymiany a przez to moc wymiennika i mieć orientacyjne rozeznanie.
Osobiście uważam że bardzo profesjonalnie jest powiedzieć klientowi: "szacunkowe obliczenia pokazują że proponowany przez pana parownik jest zbyt duży/zbyt mały i wynikają z tego następujące konsekwencje..."
Typowy problem z życia wzięty, niema co udawać że wszyscy montują tylko katalogowe. W takiej sytuacji praktycznie nie będzie modulacji przez element termostatyczny, zatem punkt odparowania będzie się przesuwał wraz ze spadkiem temp. w komorze, aż w końcu zadziała czujka.
Jednak parowacz nie przerobi więcej niż udzieli mu dysza zaworu,co zapewni bezpieczną pracę kompresora jak wspomniałem.
Istotnie w początkowej fazie nieco wzrośnie temperatura/ciśnienie skraplania, ale po to jest technik, aby to ustawić.
Z takim przypadkiem często sie spotykam, bo czasem coś ktoś ma, i chce właśnie to zamontować.Wszystko idzie policzyć i dobrać, ale czasem trzeba liczyć się z życzeniem klienta.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.10.2012 18:36:12
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1041250
Od: 2012-9-22
Czy jednostka zewnętrzna klimatyzacji może znajdować się na tej samej wysokości co jedn wewn. lub wyżej, czy też musi być dożo niżej??
Pytam bo mam możliwośc montażu klimatyzacji w taki sposób że jednostka zewn mogłaby być po przeciwnej stronie ściany i jednostki wewn.
Orientuję się że rurka od skroplin musi miec spadek ale co z jedn zewnętrzną. Zgodnie z prawidłami, powinno być tak, że jednostka zewnętrzna powinna być nieco niżej od jednostki wewnętrznej.
Ale wiadomo: "z braku laku, nawet kit jest dobry..."
Trzeba po prostu wiedzieć o co w tym chodzi. A chodzi o dwie prozaiczne sprawy:
1 - zmiany ciśnienia czynnika chłodniczego
2 - powrót oleju do sprężarki.
O ile kwestię zmian ciśnienia i przez to zmianę parametrów pracy w "klimie split" można sobie podarować gdy chodzi o parę metrów, o tyle kwestię oleju trzeba brać poważnie. Można zamocować jedn. zewn. kondygnacje czy dwie wyżej ale może się okazać że olej będzie się zbierał np w parowniku (jed. wew.) a może będzie działać idealnie.

Po pierwsze producent podaje zalecane (całkowicie bezpieczne) różnice wysokości obu jednostek, po drugie gdy zbliżamy się do granicznych lub nawet je przekraczamy zostaje jeszcze liczyć na opinie instalatora. On na podstawie innych parametrów (np odległości w poziomie, długości składowych odcinków prostych, średnice rurek itp.) może czuć się na siłach i je skorygować.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.10.2012 18:37:05
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1041251
Od: 2012-9-22
Jeżeli nie jest to różnica powyżej 3 metrów w górę lub w dół to możesz to instalować bez obaw.Jeżeli przekracza to powinno się zainstalować syfony na instalacji.Skropliny jednostki wew.to niestety grawitacja i muszą być skierowane ze spadkiem im większy tym lepiej chyba że zastosujesz pompkę skroplin.Jeżeli masz urządzenie z pompą ciepła to powinieneś pomyśleć o odprowadzeniu skroplin także z jednostki zewnętrznej z uwagi na sąsiadów lub zachlapanie elewacji budynku.Długość instalacji zależy od danego modelu klimatyzatora tak jak zostało napisane czytaj instrukcje, kompresor zainstalowany byłby praktycznie na tej samej wysokości co jedn wewn.. Rozumiem że w tej sytuacji żadnych syfonów nie trzeba robic, ponieważ przewody wyjdą wprost do kompresora.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.10.2012 18:38:39
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1041252
Od: 2012-9-22
Mam osuszacz ziębniczy z uszkodzoną sprężarką o mocy 860W na czynnik R134a, mam też dostęp do różnych agregatów ze starszych urządzeń na inne czynniki chłodnicze, czy można ten agregat zastąpić agregatem na jakiś inny czynnik? Czy moc nowego agregatu musi być identyczna, czy może nieco odbiegać od oryginału +/- ile? Da się wiele, w zależności od posiadanego kompresora powinieneś pamiętać o:
-odpowiednim oleju (starsze urządzenia mają olej mineralny, ten o którym piszesz ma estrowy)
-odpowiednim załadowaniu gazem - osuszacz powinien mieć odparowanie na plusie, idealnie w okolicach 2-3C

Najlepiej, żeby moc była identyczna. Jeśli nie możesz znaleźć takiego kompresora nie przekraczałbym 100W różnicy. Różnice częściowo można skorygować ilością gazu ale należy pamiętać o tym, że zawór rozprężny (długość kapilary) został zaprojektowany pod konkretną moc. R134a jest dobrze dostępny i raczej jego bym się trzymał. Osobiście wybrałbym więc zbliżony do oryginalnego kompresor, wymienił bym w nim olej na estrowy i załadował odpowiednią ilością r134a. Jeśli masz starsze sprężarki wybierz taką, która pracowała z R22 lub R12.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
17.12.2012 21:33:16
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1075768
Od: 2012-9-22
oraz rozdzielacz ze skraplacza jako kolektor ssący dolnego źródła bezpośredniego parowania.[/quote]

Tego nie rozumiem, inne wszystko zrozumiałem.
No chyba, że tak określasz rurkę ze skraplacza.

Przyjrzę się sterownikowi. Jak nie będzie użyteczny klimatyzację zakupię jakiś. Ale do sterowania jeszcze daleko.

Mam pytanie, na przewodzie wychodzącym ze sprężarki z boku jest zbiornik i jak mniemam to filtr Na fotkach tego nie widać. Jutro wstawię. Na razie dzięki.
Faktycznie z poboru mocy przez wz wychodzi trafo ok 40V i 50W, ale zastanawiam się co będzie podczas rozruchu, czy będzie miała wystarczający moment obrotowy jeśli trafo przysiądzie, chociaż toroid jest sztywnym transformatorem i powinien sobie poradzić.
Tedzio4 daj już spokój z tym sterowaniem, wyrzuć je i idź do przodu.
Nie zrobisz na nim tego co będziesz chciał i stracisz tylko czas.
Natomiast wystarczą ci 2-3 termostaty elektroniczne, jakaś czasówka i parę przekaźników i cała filozofia.

Manio prawie każdy silnik da się przezwoić, nie przezwaja się tylko spalonych w pożarze bo blachy straciły swoje właściwości, często fabryka olewa izolację czoła klimatyzacji cewek i silnik się uszkadza,a po przezwojeniu silnik jest w stanie przeżyć cięższe warunki pracy.
Jeszcze raz zgłębiam to forum i notuję, bo nie takie to proste jak bułka z masłem.
Trudno coś znaleźć ja potrzeba więc zrobię sobie wyciąg najistotniejszych. postów. Pozdrawiam
Autotransformator zdaje się być najlepszym klimatyzacja rozwiązaniem, w celu przetestowania tego silnika i pamiętaj że każda pompa pobiera max energię na max przepływie, więc jeśli zakręcisz odpływ to wzrośnie ciśnienie a moc pobierana zmaleje, tak samo jest z wentylatorami.

Manio stojanu 3f raczej nie znajdziesz, ja bym tam specjalnie nie przeliczał zwoi na 3f tylko dobrał potrzebną grubość drutu i włożył ile się da, a falownikiem dobrał bym potrzebne napięcie przy danej częstotliwości i już. jak moja WZ250 padnie to ją zwyczajnie wyrzucę bo dostała swoje , a przy tej cenie kupowanie części i dłubanina zwyczajnie się nie opłaca bo zużywa się nie tylko uszczelnienie. Podobnie przezwajanie silnika. Niemiec czy Duńczyk zrobi oczy jak talerze jak usłyszy klimę o przezwajaniu spalonego silnika. Współczesne silniki są uzwajane w trakcie produkcji i nie da się ich przewinąć bez istotnego spadku sprawności. Jakieś mechanizmy napędzane okresowo to można jeszcze puścić, ale pompa to bez sensu. Jak nie znajdę katalogowego 3 fazowego to zwyczajnie odpuszczę bo taką śmieszną moc łatwiej uzyskać dopieszczając źródła ciepła. Poza ty mam teraz pompę na ZR40 i faktycznie buja się do 10kW i parowanie spada do 2°C , więc chyba nie ma o co walczyć , choć dla nauki warto się poświęcić to z ups nie będę się bawił.
Autotransformator też generuję stratę,

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

obawiam się że większą niż zmierzony zysk czy na Twojej WZ masz zawór zwrotny na ssaniu a wąż na ciśnieniu jest zanurzony klimatyzacje w wodzie.
Jak tak to pompa wytworzonym ciśnieniem uszczelnia się . Inaczej jest jak lejemy do wiaderka. Co roku walczę z podobnym problemem. Podobna pompka i szybciej zassie jak ma zamknięty odpływ wody z hydrofora niż odkręcone wszystkie krany.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
17.12.2012 21:36:12
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1075773
Od: 2012-9-22
Dlaczego przekreślacie sterownik ? Przecież to tylko elektroniczny termostat programowalny i nic nie stoi na przeszkodzie aby go w takiej funkcji zastosować, tyle że to najmniej potrzebny na tym etapie element i daleka droga ...

Ale mam swój problem : zrobiłem pompę ze sprężarką ZR40 i , parownikiem na 50 płyt P07 i 30 skraplacza , ekonomizer HE1,0 Danfossa i przy pracy na c.o. wszystko jest OK. Przegrzanie 2°C na parowniku i 6°C na HE - jak dla mnie ekstra, stabilnie trzyma i szybko się stabilizuje. Problem jest jak kończy grzać ciepłą wodę to znika przegrzanie na ekonomizerze płacze . Nie wiem dlaczego? TZR wtedy przestaje działać i się otwiera zamiast przymykać ? Czy zawsze warto wierzyć temperaturom ?
Tak na pierwszy strzał to chyba trudniej powinno być o przegrzanie jak pracuje na c.o. bo i moc parownika wtedy największa ? Możliwa jest taka sytuacja,że dysza otwarta jest na maxa i ledwo się wyrabia, a przy cwu za to przylewa. czujnik jest przed samą sprężarką , za ekonomizerem , poziomo w położeniu jak DTR nakazuje na godzinie 14 . Dysza 4 i nie jest za mała bo jak odkręcę to znika całkiem przegrzanie na c.o. kiedy i tak najwięcej czynnika puszcza do parownika. W poprzednich "wyrobach" dawałem mocniejszy ekonomizer i miałem większe przegrzanie, teraz chciałem książkowo i mam za swoje ? Trzeba chyba ustawić przegrzanie dla ciepłej wody i pogodzić się z przegrzaniem 20°C dla c.o. ?
Tu by był ekstra ezr jak . Nie wiem dlaczego się nie domyka wentylacje TZR i chyba gada wymienię , choć nówka
Ale spróbuj przełożyć czujkę za ekonomizer i wtedy zobacz co i jak, pewnie przy małej delcie tzr świruje.
Są spore zmiany ciśnienia skraplania i małe

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

przegrzanie tuż za parownikiem pewnie nie daje dostatecznego impulsu dla czujki, to nic dziwnego czasem tak może się dziać.
Zastosowanie wymienników "większe niż zwykle" nie przyniosło istotnych efektów i pozostaję jednak przy zdaniu , że nic nie zastąpi dobrego DZ i jeszcze lepszej instalacji odbiorczej wentylacji.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
17.12.2012 21:38:23
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1075777
Od: 2012-9-22
Ja przed wyciekiem czynnika miałem problem z zalewaniem sprężarki przy pracy CWU. Niby wszystko było OK na termometrach i manometrach, aż nagle wysokie ciśnienie, ni stąd ni z owąd, szybowało w górę. Mniejsza ilość czynnika usunęła ten problem a i pobór prądu przez sprężarkę spadł.
Co do sterownika z klimatyzatora: w CO uruchamia się pompę obiegową, bada temperaturę wody i, w razie potrzeby, załącza sprężarkę. W klimatyzatorze (z funkcją grzania): startuje sprężarka a wentylator dopiero po rozgrzaniu wymiennika. Więc gdzie

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

umieścić czujnik temperatury (ten z wymiennika jedn. wewnętrznej)? Na instalacji podłogówki - nie. Przecież pompa ma się załączyć dopiero po wzroście temperatury. Na wyjściu freonu z wymiennika? Załączy pompę ale po chwili woda ochłodzi skraplacz i ją wyłączy. I w zasadzie nie pilnujemy żadnej temperatury.
Wydaje mi się, że jednak lepiej zwracać uwagę na temperaturę wody w instalacji.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.01.2017 18:22:23
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #2390658
Od: 2012-9-22
"Wentylacja plus" to potoczne nazwanie wentylacji mechanicznej nawiewnej.
Pan Tomasz trochę pojechał po bandzie ale może taka możliwość zaistnieje.
W każdym razie, jeśli warunki techniczne pozwolą na zmianę rodzaju wentylacji to warto rozważyć tę opcję.
Tłumiki akustyczne stosowane na przewodach wentylacyjnych z reguły załatwiają takie problemy. Zmiany warto wykonywać za zgodą i w porozumieniu z zarządcą budynku.Dla człowieka jest ważniejsze skąd pobiera powietrze a nie gdzie wyrzuca. Najważniejsza jest wentylacja sypialni. Nie można dopuszczać do cofek z "mokrych" kanałów.
Nie ma co zlecać projektowania wentylacji "Panu Januszowi" bo jeszcze zaprojektuje wentylację wywiewną.
*Ta cała sytuacja wygląda jakby biznesmen Janusz, zlecił innemu Januszowi zaprojektowanie wentylacji dla tego bloku.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
26.11.2017 15:45:47
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #2489542
Od: 2012-9-22
Bez dwóch zdań - prawda. Nie obniżę temperatury jak pójdę do pracy i będę utrzymywał 21 * przez okrągły sezon. To wada, ale zalet jest więcej. To będzie dom do ciągłego pobytu ludzi, w domku weekendowym w górach, jak bym chciał przyjechać w piątek wieczorem i wyjechać w niedzielę, taka akumulacja to horror (dla kieszeni), ale w moim przypadku już nie.
Nie wiem jakie są twoje motywy ale negujesz doświadczenia wielu osób, równiez moje dotyczące domów z akumulacją. Wytłumacz mi dlaczego mam zastąpić dobrze działający układ z akumulacją za którą nie zapłacę ani złotówki, zapewniającą komfort, na tak samo dobrze działający układ bez akumulacji za który muszę zapłacić i to nie mało a który, jak wszystko może sie zepsuć. Jezeli do tego zdecyduję sie na dom murowany to musiałbym zaizolowac go od wewnątrz. Ta izolacja, jak już wiesz jest prawie dwukrotnie mniej efektywna ze względu na nieuniknione mostki cieplne i do tego jest droższa inwestycyjnie ze względu choćby na powierzchnię ocieplenia. Decyzja jest prosta i oczywista. Taniej i równie komfortowo z akumulacją.
Dlaczego mają się nagrzać do 30 *C? w nocy temperatura spada z reguły poniżej 20 * nawet w upały. Po prostu otworzę okna . W dzień jak będą upały to je zamknę i tyle.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » KLIMA » UKŁAD KLIMATYZACJI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa