układ klimatyzacji
Jeśli chodzi o nieizolowanie bojlera to okaże się oczywiście w praktyce jak układ będzie funkcjonował.
Jeśli ktoś ma możliwość to proszę o konkretne odpowiedzi na moje pytania zadane w poprzednim poście.
Jest sporo różnych wypowiedzi, dobrych i złych. Jest to chyba wynikiem tego, że nie każdy klimatyzacje ma fachową wiedzę a większość lubi się wypowiadać jako zdecydowani fachowcy.
Czasem to nie jest szkodliwe a czasem może być nawet bardzo. Dlatego wolę dokładnie wypytać o mój układ.
Kieruję się wypowiedziami fachowców, dlatego zdecydowałem się na układ otwarty (choć najpierw chciałem wykonać zamknięty). 1) Kominkowy wymiennik ciepła o mocy maksymalnej 8kW jest oddalony od zasobnika dwukołnierzowego o 7m. Miedziane rurki podłączeniowe klimatyzacje, które biegną od wymiennika do zasobnika mają średnicę 15mm i długość 8m (opisałem to dodatkowo na rysunku).
2) Zasobnik cwu ma pojemność 250 litrów.
3) Wszelki "osprzęt" typu : pompka, naczynie przelewowe, sterownik, armatura mogą być zamontowane tylko przy bojlerze. Nie ma możliwości zamontowania np. naczynia przelewowego nad kominkowym wymiennikiem ciepła (nad nim jest po prostu pokój mieszkalny).
4) Różnica w wysokości pomiędzy wyjściem z kominkowego wymiennika ciepła (jego górny krociec - zasilanie) a dolnym kroćcem powrotu z bojlera wynosi ok. 1m.
5) Pojemność wodna układu pierwotnego jest następująca :
- kominkowy wymiennik ciepła - 4l,
- rurki doprowadzające wodę do zasobnika 2,5l,
- kołnierz zasobnika cwu - 22l,
- plus ewentualnie pojemność grzejnika (myślę, że ok 10l).
Cały układ pierwotny będzie mieścił ok 40l wody, licząc również grzejnik.

Będę wdzięczny za stwierdzenie czy powyższy schemat układu klimatyzacji jest prawidłowy lub co ewentualnie należy zmienić. Dodatkowo poprosił bym o poradę czy wystarczy ulokować naczynie przelewowe tuż nad bojlerem (dolna krawędź naczynia jakieś 5-10cm nad górną krawędzią zasobnika) i jaką powinno mieć pojemność.
Niestety nie ma możliwości zamontować tego naczynia wyżej (strych).
Szczególnie cenię tych forumowiczów, którzy znajdą czas na wytłumaczenie istoty rzeczy, to jest dla mnie również dowód na to, że mają wiedzę. Choć oczywiście brak wytłumaczenia danego proponowanego rozwiązania nie oznacza, ze ktoś jej nie ma. Może po prostu nie ma czasu. W takiej sytuacji nigdy nie proszę o więcej uwagi na moim problemie, niż ktoś jest w stanie mi poświęcić.
Oczywiście czytam forum w interesującym mnie zakresie. Nie dowiem się jednak wszystkiego jednoznacznie a do tego są różne układy wodne co. Na przykład są zwolennicy montażu pompy na powrocie, a są tacy którzy zalecają montaż tylko na zasilaniu. Jest to spowodowane zmianami ciśnienia w układzie. To samo z naczyniem przelewowym - w układach otwartych można podłączyć je do powrotu, natomiast w zamkniętym układzie naczynie przeponowe powinno być podłączone na zasilaniu i to praktycznie "pionowo w górę" od kotła. Gdybym chciał wykonać układ zamknięty to i tak nie miał bym możliwości umieścić naczynia przeponowego - nad kominkowym wymiennikiem ciepła, nie ma takiej możliwości.
Zadałem poprzednio dużo pytań. Może będzie proście jak poproszę o opinię fachowców - czy układ na poniższym schemacie jest prawidłowy i czy tak można wykonać instalację klimatyzacji


  PRZEJDŹ NA FORUM