NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » WENTYLACJA » ZAWÓR NA INSTALACJI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

zawór na instalacji

  
klimatyzacja
26.09.2012 21:12:42
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1017506
Od: 2012-9-22
Przy zainstalowaniu pompy na zasilaniu naczynie wzbiorcze powinno być umieszczone co najmniej 0,3 m nad najwyższym punktem przepływu wody w instalacji. Jeśli pompa w instalacji jest umieszczona na powrocie kotła, wówczas odległość ta musi być zwiększona do wartości 0,7 x Hp (Hp oznacza wysokość podnoszenia pompy wyrażoną w m słupa wody). Poszedłem za wskazówką mirrzo i przerobiłem nieco schemat, wynika to z konieczności zamontowania naczynia wzbiorczego najniżej jak się da. Nie mam za wysoko na strychu.
Miał bym prośbę do mirrzo o zerknięcie na zmieniony schemat i ocenienie czy jest prawidłowy.
Czy warto zalać obieg pierwotny czymś innym niż przegotowaną woda lub coś do tej wody dodać. Chodzi mi szczególnie o zapobieganie osadzaniu się kamienia. Mój kominkowy wymiennik ciepła jest wykonany samodzielnie - To, co może się osadzać z wody wodociągowej to węglany - wapnia i magnezu. Wytrącają się w temp. około 60 st C. To jest to takie szaro-bure, co osadza się w czajniku. Jak się wytrąci w czajniku, to i tam zostanie. A woda się odgazuje w trakcie gotowania. Ewentualna sól przereaguje raz na metalu - i koniec agresji chemicznej na Twój układzik. Taki proces nazywa się samouzdatnieniem wody instalacyjnej. I dlatego układ winiem być szczelny i decyzję o zwaleniu wody podejmować rozważnie - żeby nie bawić sie w dolewanie bo to zawsze świeża chemia jest - solanki gotowaniem nie usuniesz.

I tu, jak wszędzie, też rozsądku i złotego środka trzeba.

Horror ( instalacyjny ) to było niegdyś dorabianie zaworów od spłuczki klozetowej w naczyniu wzbiorczym dużych instalacji co - w blokach mieszkalnych - zamiast DOSZCZELNIENIA INSTALACJI. Instalacje co spawane ze stali czarnej i zasilane w ciągły sposób tlenem i solanką potrafiło zeżreć na wylot w ciągu 4 - 5 lat. No ale w zamian Panowie z administracji mieli spokój z pilnowaniem napełnienia instalacji.

Natomiast co do dolewania tego i owego.

I tak jestem pod wrażeniem jak długo wytrzymał Ci układ stal-miedź-woda wodociągowa ciągle świeża, czyli natleniona i z zawartością soli kuchennej - a to jest znakomity elektrolit. I toto jeszcze podgrzewane.

Można rozważyć dodatek jakiegoś inhibitora korozji do układu. Ale tu ja Ci nie pomogę. Wiarygodni co do ilości i rodzaju inhibitora winni być producenci tychże.
Zwrotniak za ( po kierunku przepływu ) pompką. Zgodnie ze sztuką filtr przed pompką - ale tak jak pisałem - ja po 5-ciu minutach pracy pompki wkład filtrujący odłożyłbym na zaś.
Co do terminologii.
Twój schemat z godziny 8:29 dla mnie jest z pompą na powrocie. Pompka za odbiornikiem, a przed kotłem. Na czynniku schlodzonym. Kotłem jest wężownica.
Twój schemat z godziny 23:18 dla mnie jest z pompką na zasilaniu. Pompka za kotłem ( wężownicą ) a przed odbiornikiem. Na czynniku gorącym. Zrób schemat z godziny 8:29.
Na pewno będzie dobrze.

Pompka ma 1.2 m podnoszenia w "0" wydatku. No to 1,2 x 0,7 = 0,84 m. I będzie na pewno dobrze. A przecież na pewno nie będzie pracowala w tym punkcie, tylko w prawo od "0 " wydatku, czyli mniejszych podnoszeniach, niż maksymalne 1,2 m.
jako spirala nawinięta z rurki miedzianej miękkiej fi=15mm na rurze dymowej kominka. Chciał bym by ta spirala była jak najdłużej drożna, już raz mi się przytkała i było trochę zabawy z odkamienianiem.
Bardziej szczegółowe informacje i schematy można odnaleźć w normie PN-91 B-02413 "Zabezpieczenia instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego" lub podręcznikach z dziedziny ogrzewnictwa."
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:38:41
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031510
Od: 2012-9-22
chciałbym zasięgnąć informacji na forum ,bo są tu ludziska różnej profesji, ale do rzeczy: chcę zrobić w pokoju otwór wentylacyjny ponieważ, po kilku latach od wymiany okien pojawiła się wilgoć. Teraz zasadnicze pytanie, czy wkuwać się w kanał wentylacyjny, kuchni znajdującej się piętro niżej , czy też w inny kanał sąsiedniego pokoju ? Wolnego kanału nie mam. Mam obawy, czy zapachy z kuchni nie przedostaną się do pokoju, oraz jak przebije się do kanału pokoju, wentylacja będzie skuteczna ?
Trochę zawile to może napisałem, ale mam nadzieje, że wiecie o co chodzi Zeby dobrze i prawidłowo dzialala wentylacja musi byc zapewniony dopływ powietrza i odpływ . Czyli tyle ile wpadnie powietrza , tyle samo wyciagnie kanał wentylacji . W oknach nowego typu masz funkcje mikrouchył , realizowana przez klamke / ustawiona pod katem 45 stopni lub innaczej w zaleznosci od modelu i producenta okien/. Mozesz tez zamontowac higrosterowniki samoczynne , w ramach okna a regulujace dopływ powietrza w zaleznosci od wilgotnosci powietrza w pokoju. Odnosnie kratki wentylacyjnej , skoro nie masz wolnego kanału wentylacyjnego to lepiej wykuc otwór do kanału wentylacyjnego sasiada znajdujacego sie pietro nizej , dawniej tak robili ze kratki byly montowane co drugie pietro w jednym kanale . Sa w sprzedazy kratki zaluzjowe z higrosterownikiem , ale jezeli jest w domu kuchenka i grzejnik gazowy w łazience to nie mozna go montowac , bo zakłócisz ciag spalin i mozesz spalinami zatruc sasiada , przez wdmuchiwanie spalin do kanału wentylacyjnego. Taki wentylator z higrosterownikiem i zaluzja widzialem w Castoramie , mozna go stosowac tam gdzie jest tylko elektryczna kuchnia i bojler.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:39:34
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031513
Od: 2012-9-22
Tak mam wentylacje czy mikro wentylacje ustawioną na maxa, ale to jednak nie jest jeszcze to. Zaznaczę tylko ,że mieszkam w domku jednorodzinnym, a kuchnia jest na dole.Może to za wile napisałem, ale chodziło mi o pokój sąsiedni czyli syna. Czy podłączenie się do tego kanału wentylacyjnego pokoju syna z tego samego poziomu, nie zakłóci wymiany powietrza.Co w sumie może okazać się brakiem ciągu czy czego tam. Podaje Ci odpowiedz eksperta od wentylacji zamieszczona w Muratorze na taki problem :
Dwa pomieszczenia podłączone do jednego przewodu wentylacyjnego
Czy mogę podłączyć dwa pomieszczenia do jednego przewodu wentylacyjnego?

Jeżeli pytanie dotyczy domu jednorodzinnego i wentylacji grawitacyjnej, to nie ma tu żadnych przeciwwskazań. W przypadku budynków wielorodzinnych każde pomieszczenie powinno posiadać indywidualny przewód wentylacyjny.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
03.11.2012 19:32:08
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1043186
Od: 2012-9-22
mam do kolegów pytanie, ponieważ chcę założyć wentylator w łazience. Mam wątpliwości, czy mogę to zrobić gdy w sąsiednim pomieszczeniu jest kotłownia i wentylacja z niej jest podłączona do tego samego kanału kominowego (czy nie zagrozi to zaczadzeniem). Wiem, że w blokach zakazują czasem takich praktyk, czy również w tym przypadku być to niebezpieczne? Układ wentylacyjny z powietrzem powinien być oddzielony od przewodu kominowego. Są problemy z kominiarzami, ale też może być tak, ze wentylator spowoduje wypychanie części powietrza do kotłowni.
Więc jest to nie prawidłowe i groźba czadu istnieje.
Inaczej miała by się sprawa, gdybyś zamontował wentylator na wylocie komina na dachu, który ciągnał by bezwzględnie z obu pomieszczeń.
Kominiarz i tak ci zakwestionuje temat, bo kotłownia powinna mieć swoją wentylację, a łazienka swoją.
Co się za tym wiąże, przy wizycie pana od sprawdzania może być lekki problem.
Lepiej też nie łączyć powyższych w jednym kominie powietrznym, dla własnego bezpieczeństwa. Dwutlenku węgla nie wyczujesz. W przypadku wspólnego kanału wentylacyjnego dla łazienki i kotłowni bezwzględnie nia mozna zastosować wentylatora w jednym z tych pomieszczeń. Nadcisnienie powstające za wentylatorem całkowicie zaburzy wentylacją w sasiednim pomieszczeniu. Można użyć wentlatora wspomagającego ciąg dopiero na wspólnym przewodzie. W tym przypadku sa dwa rozwiazania:

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

na kominie - co proponował kolega - wymaga to pracy na dachu i doprowadzenia zasilania na sam komin.
wewnatrz komina (dokanałowy) - tutaj niestety trzeba się liczyć z koniecznością rozkucia kawałka komina w celu zainstalowania tam wentylatora.
Osobiście polecam drugie rozwiązanie, przy czym dziury w kominie nie zamurowywał bym lecz wstawił drzwiczki rewizyjne w celu ewentualnej pózniejszej konserwacji, naprawy, wymiany wentylatora.

Analizując dołaczony rysunek pogladowy mozna zasugerować wstawienie wentylatora bezpośrednio przy wejściu w komin.
!UWAGA
Przy zbyt silnym wentylatorze nastąpi intensywna wymiana powietrza w kotłowni. Przy zatkanym dopływie powietrza z zewnatrz (powinna być tzw. "zetka") do kotłowni mozna doprowadzić do osłabienia ciągu w przewodzie dymnym kotła, a to juz może być przyczyną dymienia i zaczadzenia.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
03.11.2012 19:33:16
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1043191
Od: 2012-9-22
Właśnie grozi, ani to pierwsze, ani to drugie nie jest prawidłowe.
Jest jeszcze jedna sprawa, trzeba pamiętać, aby działała wentylacja, powietrze musi którędyś wejść do mieszkania, pomieszczeń. wentylator wewnątrz komina nie wchodzi raczej w grę...

Jest jeszcze jedno rozwiązanie; gdybym założył wentylator połączony nie z kominem, ale wypuszczony przez ścianę na zewnątrz budynku, przy równoczesnym zostawieniu kratki wspólnej z kotłownią, to czy nie zagrozi to czymś? (np. zasysaniem powietrza z kotłowni do łazienki?)
Przy szczelnej stolarce okiennej, może to być problemem, więc należy stosować mikro szparę przy zamykaniu okien, lub wykonać wloty wentylacyjne pod oknami, lub gdzieś w sensownym miejscu.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
15.02.2014 16:08:45
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1749156
Od: 2012-9-22
Temperatura w ciągu dnia 20,5 w nocy 19,5. Ocieplenie 5cm, ściana 24+ pustka + 12. Wg mnie masz za małą powierzchnię na kondensata. Ja ma za małą na ok 50% dni grzewczych. Min moc mojego to 5,2kw. Jak jest temp. + 3 lub więcej, już chodzi z przerwami. Jedyne wyjście dla ciebie to chyba beretta green, ona staruje od 2kw, ale nie ma zasobnika warstwowego jak mój.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
26.11.2017 15:54:23
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #2489548
Od: 2012-9-22
Ja u siebie rozważam w kuchni do której mam najdalej około 11m ogrzewacz przepływowy. Do łazienki na dole mam niecałe 3m a na górze niecałe 5 więc pójdzie z zasobnika od PC.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » WENTYLACJA » ZAWÓR NA INSTALACJI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa