zawór na instalacji
mam do kolegów pytanie, ponieważ chcę założyć wentylator w łazience. Mam wątpliwości, czy mogę to zrobić gdy w sąsiednim pomieszczeniu jest kotłownia i wentylacja z niej jest podłączona do tego samego kanału kominowego (czy nie zagrozi to zaczadzeniem). Wiem, że w blokach zakazują czasem takich praktyk, czy również w tym przypadku być to niebezpieczne? Układ wentylacyjny z powietrzem powinien być oddzielony od przewodu kominowego. Są problemy z kominiarzami, ale też może być tak, ze wentylator spowoduje wypychanie części powietrza do kotłowni.
Więc jest to nie prawidłowe i groźba czadu istnieje.
Inaczej miała by się sprawa, gdybyś zamontował wentylator na wylocie komina na dachu, który ciągnał by bezwzględnie z obu pomieszczeń.
Kominiarz i tak ci zakwestionuje temat, bo kotłownia powinna mieć swoją wentylację, a łazienka swoją.
Co się za tym wiąże, przy wizycie pana od sprawdzania może być lekki problem.
Lepiej też nie łączyć powyższych w jednym kominie powietrznym, dla własnego bezpieczeństwa. Dwutlenku węgla nie wyczujesz. W przypadku wspólnego kanału wentylacyjnego dla łazienki i kotłowni bezwzględnie nia mozna zastosować wentylatora w jednym z tych pomieszczeń. Nadcisnienie powstające za wentylatorem całkowicie zaburzy wentylacją w sasiednim pomieszczeniu. Można użyć wentlatora wspomagającego ciąg dopiero na wspólnym przewodzie. W tym przypadku sa dwa rozwiazania: klimaty na kominie - co proponował kolega - wymaga to pracy na dachu i doprowadzenia zasilania na sam komin.
wewnatrz komina (dokanałowy) - tutaj niestety trzeba się liczyć z koniecznością rozkucia kawałka komina w celu zainstalowania tam wentylatora.
Osobiście polecam drugie rozwiązanie, przy czym dziury w kominie nie zamurowywał bym lecz wstawił drzwiczki rewizyjne w celu ewentualnej pózniejszej konserwacji, naprawy, wymiany wentylatora.

Analizując dołaczony rysunek pogladowy mozna zasugerować wstawienie wentylatora bezpośrednio przy wejściu w komin.
!UWAGA
Przy zbyt silnym wentylatorze nastąpi intensywna wymiana powietrza w kotłowni. Przy zatkanym dopływie powietrza z zewnatrz (powinna być tzw. "zetka") do kotłowni mozna doprowadzić do osłabienia ciągu w przewodzie dymnym kotła, a to juz może być przyczyną dymienia i zaczadzenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM