instalacja
W takim razie pozostanę przy wykonaniu instalacji w układzie otwartym. Wczoraj zdecydowałem się na 250 litrowy zasobnik dwupłaszczowy firmy Ermet, mam nadzieję ze to będzie dobry wyrób :
ERMET
Mam do Ciebie jeszcze kilka pytań „technicznych”, jeśli mógłbyś odpisać to będę wdzięczny.
1) Zamówiłem zasobnik dwupłąszczowy ale bez ocieplenia na zewnątrz. Taki zasobnik, podobnie jak stosowany wcześniej hydrofor, będzie oddawał również ciepło do otoczenia. To powinno dodatkowo zapobiegać zagotowywaniu się wody. Zobaczę jak to będzie w praktyce, na wszelki wypadek poprosiłem, żeby mi dospawali takie haczyki do ewentualnego założenia na zasobnik warstwy ocieplenia. Jak uważasz, czy w sytuacji gdy taki zbiornik nie będzie miał ocieplenia, układ powinien zachowywać się podobnie jak w poprzednio, gdy zastosowałem zwykły hydrofor w roli zasobnika ? Jeśli tak, to można było by zrezygnować z montażu dodatkowego grzejnika klimatyzatora i ewentualnie wyprowadzić tylko kroćce do jego przyłączenia. A może od razu zaizolować zasobnik (nie będzie tak dużych strat ciepłej wody) + zaplanować montaż grzejnika. W tej sytuacji uzyskamy układ z dwoma niezależnymi odbiornikami, z których każdy będzie pełnił swoją funkcję tak jak powinien. Które rozwiązanie radził byś wybrać na etapie projektowania ?
2) Przy jakiej temperaturze ustawić załączani pompki obiegowej ? Pisałem wcześniej, że ustawiłem sterownik by załączał ją przy ok. 45 stopni na zasilaniu zasobnika cwu. Czytałem jednak, że wymienniki dwupłąszczowe szybciej wychładzają wodę. Może dojść do sytuacji, że woda w zasobniku będzie cieplejsza niż 45 stopni. Przy pracy pompki w takiej sytuacji woda w zbiorniku byłaby szybciej wychładzana. Czy ustawić sterownik na załączania przy wyższej temperaturze ? Nie chciał bym stosować innego sterownika (wiem, że są takie z dwoma czujnikami zapobiegające wychładzaniu wody), wolał bym pozostać przy moim sterowniku. który załącza zawsze pompkę gdy temperatura osiągnie jakąś konkretną wartość. Wydaje mi się że tak jest bezpieczniej, Chyba, że sterowniki typu Euroster 11B mają dodatkowo funkcję klimatyzatora załączania pompy powyżej „górnej” granicy temperatury, niezależnie od tego czy woda w zasobniku jest wyższa od wychodzącej z wymiennika ciepła.
3) O jakiej pojemności dobrać naczynie otwarte. Pojemność wodna układu to będzie : 6l wody w wymienniku kominkowym i doprowadzających do zasobnika wodę rurkach + 22l wody w płaszczu zasobnika. Ewentualnie jeszcze pojemność wody w grzejniku, nie wiem ile takie grzejniki mieszczą ale chyba nie więcej niż 10l. Załóżmy, że będzie 40l wody w układzie pierwotnym.
4) Czy naczynie przelewowe można ulokować tak jak na schemacie – czyli przy zasobniku z „osprzętem” (pompką, zaworami itp. oraz ewentualnie grzejnikiem), który jest oddalony od klimatyzatora wymiennika o ok. 8m ?
5) Czy podłączać naczynie przelewowe na zasilaniu (tak jak na schemacie) czy też na powrocie z zasobnika ?
6) Czy wystarczy naczynie przelewowe ulokować kilka centymetrów nad górną krawędzią zasobnika (najwyższy punkt instalacji) czy jeszcze wyżej ?
7) Czy ważne jest, w przypadku montażu dodatkowego grzejnika, jak powinien być ulokowany ? Rozumiem, że poniżej naczynia przelewowego. Natomiast chodzi mi o rurki doprowadzające do niego wodę. Czy przykładowo rurka doprowadzająca ciepłą wodę może "biec" ze wzniosem do górnego kroćca grzejnika ? Jakimi zasadami się kierować przy podłączaniu zarówno grzejnika jak i zasobnika ?
8) Czy przy zastosowaniu układu otwartego pracującego grawitacyjnie (gdy pompka klimatyzatora nie jest załączona) nie będzie problemem, że rurki nie mają odpowiednich wzniosów, tak jak powinny mieć przy instalacji grawitacyjnej ?
Trochę się nazbierało pytań ale może znajdziesz czas na odpisanie.
Na koniec pytanie już z ciekawości. Układów zamkniętych nie poleca się przy stosowaniu kotłów na paliwa stałe, czyli również w moim przypadku. Co głównie uszkadza się w razie awarii w takim układzie ? Załóżmy, że wszystkie elementy są odpowiednio dobrane (ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa, pojemność naczynia przeponowego). Czy chodzi po prostu o to, że któreś z tych urządzeń nie zadziała jak należy i będzie bum czy jeszcze o coś więcej, strzelam - np. duża temperatura z kotła spowoduje wytworzenie się pary w przewodach i bardzo wysokiego ciśnienia ?


  PRZEJDŹ NA FORUM