NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » SYSTEMY WENTYLACJI » INSTALACJE DO KLIMATYZACJI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

instalacje do klimatyzacji

  
klimatyzacja
26.09.2012 21:09:56
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1017502
Od: 2012-9-22
Układ otwarty klimatyzacji- dobrze. Bo mniej "bebechów" do kupienia, bo na pewno bezpieczny, bo usłyszysz ewentualne odgotowywanie się małego obiegu i możesz wtedy zadziałać. Zadziałanie awaryjne to po prostu zwalenie cwu z zasobnika i szybkie przydławienie kominka.

Zasobnik klimatyzacji zamówiłeś - i dobrze. Jedna decyzja podjęta. Jak wystarczało 200 l, to 250 tyż wystarczy.

Zasada doboru naczynia wzbiorczego otwartego na 4% pojemności instalacji ( wodnej ) jest jak najbardziej słuszna i jest po bezpiecznej stronie. I koniec i kropka. Tu sztuczka eksploatacyjna. Po doprowadzeniu instalacji do stanu prawidłowej pracy ( odpowietrzona, wygrzana i szczelna ) można zalać naczynie wzbiorcze małą ilością oleju parafinowego tak, by odciąć swobodne lustro wody od powietrza. Taki myk odcina parowanie wody z naczynia wzbiorczego klimatyzacji i nie trzeba jej dolewać. Ilośc do dolania to tyle, by wystarczyło na film olejowy na swobodnej powierzchni wody.

Montaż naczynia wzbiorczego. Ma być najwyższym punktem instalacji. Rurka do naczynia wzbiorczego winna być prowadzona ze wzniosem w kierunku naczynia wzbiorczego coby się ładnie instalacja zalewała i odpowietrzała. Ile wyżej konkretnie - nie wiem. Pewnie stara PN na zabezpieczenie systemów grzewczych otwartych ( czy tak jakoś ) i to określa, ale w Twim przypadku rozsądek przede wszystkim. Najwyżej jak się da - również w kontexcie ewentualnego dodatkowego grzejnika. Jedyne co istotne - bez możliwości odcięcia zaworami wężownicy od naczynia wzbiorczego.

Kwestia izolacji. Tu będzie dłużej klikane.
Po odpowiedzi, że zasobnika używasz przy okazji, czyli tylko wtedy, gdy grzejesz dom - to u Ciebie nie ma problemu efektywności , sprawności, czy też strat energii w instalacji. Dom grzejesz powietrzem z kominka, wiatrakiem ( że wspomniałeś ) - i dobrze. A nieizolowany zasobnik był drugim źródłem ciepła w domu, a konkretnie grzejnikiem. Czyli - co napaliłeś w kominku celem ogrzania domu - ogrzewało dom. CWU była niejako przy okazji. Brak izolacji mógł powodować co najwyżej pogorszenie funkcji instalacji cwu - znaczy , rano na przykład woda była za zimna.

Natomiast prawdziwym tematem do rozwiązania jest wytracenie nadmiaru mocy z takiego układu. Zakładam, że kominek to on nie za bardzo daje się regulować. Jak regulować technicznie ( czyli wykonawczo ) - to by się jeszcze dało. Ale w funkcji czego ? Kominek ma grzać dom i ciepło ma być, Panie Dziejku, w domu - a cwu jest wynikowo i przy okazjiklimatyzacji. Zatem moc kominka wynika z lubianej przez Ciebie temperatury w domu i do tego ma być dostosowana, a nie do zasobnika cwu.
Pisałem, że dodatkowy grzejnik to dobry pomysł - ale. Napisałeś, że dotychczas nie zdarzyło się przegrzanie wężownicy poza procedurą płukania. Zatem byłe rozwiązanie spełniało wymagane funkcje - czyli grzało i się nie dawało rozlutować. Czyli dobrze było.

Co ja bym robił.
Nie kupowałbym grzejnika. Natomiast na etapie przerabiania instalacji wstawiłbym sobie dwa trójniki z odejściem zakończone zaworkami. Na zaś, gdyby grzejnik okazał się konieczny lub po prostu przydatny - do suszenia prania.
To, co zmontujesz ( nowy zasobnik z podwójną ścianką, dwupłaszczowy czy jak mu tam, jechał to pies ) lecz bez izolacji termicznej będzie miał trochę niższą wydajność produkcji cwu, niż poprzedni - a rozpraszania ciepła wyższą. Bo bez izolacjiklimatyzacji. Bo czynnik grzewczy wyprodukowany w wężownicy będzie grzał na obie strony. I wodę w zasobniku i od razu powietrze w domu.
Zmontowałbym jak narysowane i bez izolacji na zasobniku cwu.
Wstawiłbym trójniki z zaworkami.
Po zalaniu i sprawdzeniu układu i po kilku minutach pracy pompki wywaliłbym wkład siatkowy z filtru i odłożyłbym na zaś. Ten zabieg na pewno poprawi wydajność małego obiegu - bo mniejsze opory przepływu a w obiegach grawitacyjnych dostępne ciśnienia czynne są istotnie niewielkie.

I zacząłbym eksperymenty z częściowym izolowaniem zasobnika. KONIECZNIE poziomymi pasami od góry. Na przykład karimatka na butapren, czy coś koło tego.
Gdyby doszło do odgotowania wody w małym obiegu klimatyzacji- to ostatnio doklejony pasek wywalić. I po sprawie - włącznie ze zoptmalizowaniem nastaw układu pozyskiwania cwu ze źródła ciepła odpadowego, czyli z przewodu spalinowego.

Na bajdełeju. Dawno temu na jakichś targach instalacyjnych widziałem gotowy moduł do cwu. Krótki kawałek przewodu spalinowego, na nim naspawany wymiennik typu rura-w-rurze do grzania cwu. Na gotowo, spawane, inox, z gwintowanymi króćcami. Żadnych lutów.
I trzy pytania na koniec. Koty ciekawskie są :wink:
Jaką temperaturę ciepłej wody za zasobnikiem uzyskiwałeś średnio dotychczas ?
I jak masz wykonaną instalację cwu w domu ? To jest pytanie :
- czy terma elektryczna jest przyłączona za zasobnikiem cwu ?
- czy też są równoległymi żródłami alternatywnymi w trybie albo - albo ?
A woda miastowa ( wodociągowa ) czy własna ?
A poza tym, to chciałem Ci podziękować za zmuszenie mnie do myślenia prostego - nie mylić z prostackim. Podumanie sobie w kategoriach utrzymania równowagi termicznej takiego układziku ( produkcja cwu - dogrzewanie domu - rozpraszanie nadmiaru energii ) w czasach, kiedy majster zawołany do zepsutego sracza opowiada o konieczności kupienia falownika wentylatora, sterownika swobodnie programowalnego lub co najmniej upgrade-u sofware-u - sprawiło mi mnóstwo uciechy.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
03.11.2012 19:25:46
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1043168
Od: 2012-9-22
Potrzebuję podłączyć splita 12kBTU.
W komplecie jest 3m rurek, a mi potrzeba ok. 6-7m.
Taka jest w przybliżeniu odległość w pionie między jednostkami.
Tutaj kilka pytań:
1. czy wystarczy fabrycznie załadowanego czynnika?
2. czy pompa jednostopniowa wystarczy do "odessania"?
3. czy rurki połączeniowe to "zwykłe" miedziane rurki, które można nabyć w sklepie z takimi produktami? max odległości pion i poziom podaje producent urządzenia - ale 6 -7 m dla 12000BTU nie powinn0 być problemem jak również powinno wystarczyć czynnika (standardowo jest na ok 8m)
Jednostopniowa pompa powinna wystarczyć. Rury miedziane do zakupu w hurtowniach chłodniczych. Powinno się stosować miedź chłodniczą, Dowiedziałem się, że rury chłodnicze są ciągnione na oleju syntetycznym i dodatkowo oczyszczane, bowiem czynnik chłodniczy po zmieszaniu z olejem mineralnym może prowadzić do zniszczenia sprężarki.
Natrafiłem jeszcze na pewne dodatkowe informacje, które chciałbym potwierdzić, ponieważ nie jestem pewien czy instalatorzy faktycznie tak postępują. Otóż:
Po ułożeniu instalacji powinno się ją poddać próbie szczelności azotem technicznym (40 bar przez 24h !!!) Następnie po wykonaniu próżni sprawdzić po godzinie czy ciśnienie nie wzrasta.
Czy rzeczywiście instalatorzy przy montażu zwykłego splita sprawdzają szczelność azotem
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
03.11.2012 19:27:45
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1043171
Od: 2012-9-22
Azotem sprawdza się instalacje chłodnicze zwykle wykonane na rurach twardych z większą ilością złączek, nypli muf itp. Połączenia są lutowane - należy to sprawdzić i zwykle tak to się odbywa. Przy małym czy dużym nawet splicie nie ma to takiego znaczenia gdyż: jednostki przechodzą tą próbę w fabryce, instalacja jest na rurze miękkiej w jednym kawałku jedyne połączenia to kielichy przy jednostkach. Wystarczy sprawdzić na podciśnieniu (próżnia) - oczywiście nie zabrania się stosowania prób na azocie ale jeśli przyjmiemy, że parownik jest szczelny (gwarantuje to producent) rura ma określone parametry (gwarantuje to producent) połączenie kielichowe jest poprawne, to układ powinien być szczelny.ale kolega chyba nie doczytał wszystkiego. Dopiero będę montował klimę i wyczytałem, że jeśli instalacja przekracza określoną długość, to trzeba dobić czynnika, ale ja nie wiem jak neutralny Można kupić w puszce jednorazowej 750g i co dalej

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

Jak gdzieś jescze jakieś są to znaczy że to zapasy z przed 04 lipca 2007r
Zgodnie z Regulacją Unii Europejskiej dotyczącej F-gazów , butle jednorazowe zostały wycofane z obrotu towarowego - w sprzedaży są tylko te które weszły na stan danego podmiotu przed wejściem w życie tych przepisów.

I tak drogo to jakoś wychodzi - 410 tak gdzieś ok 40 zł netto/kg w butlach 10 kg.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
03.11.2012 19:29:03
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1043176
Od: 2012-9-22
co do małych opakowań z czynnikiem tak jak koledzy wyżej i ja także się nie spotkałem ( może są patrząc po linkach które przedstawiłeś), a klimatyzator który Kolega chce montować to z jakim czynnikiem współpracuje bo np. większość marketowych klimatyzacji obsługuje jeszcze stary czyli R407C dlatego jest tańszy ( klimatyzator) a co za tym idzie bardziej uciążliwy w eksploatacji i bardziej energochłonny . Co do montowania to i tak na tzw. pałę czynnika nie możesz dodać , bo w klimie jest go albo za mało , albo za dużo czyli dopiero można to ustalić po zamontowaniu i sprawdzeniu parametrów zestaw zimowy (wg mnie chodzi o zestaw pracy całorocznej ) , a on służy do pracy klimatyzacji podczas chłodzenia przez cały rok . Taki zestaw ma zastosowanie np. przy montażu klimatyzacji w serwerowniPodczas chłodzenia jednostka zewnętrzna jest ogrzewana, a przy grzaniu oziębiana, co przy temperaturach bliskich zera i dużej wilgotności skutkuje "produkcją" lodu. Ja myślałem, że "zestaw zimowy" to grzałka, ktora temu przeciwdziała, ewentualnie funkcja automatycznego przełączania obiegu na chłodzenie w celu rozmrożenia sprężarki i wymiennika (ale to chyba tylko jest w inwerterach).Na wstępie przedstawię się:
Pomagałem przy instalacji Klimatyzacji obecnie pomagam w jej sprzedaży dokładnie nie znam regulaminu więc firmy nie podaje(być może reklama zabroniona) przy szkoliłem się u instalatora klimatyzacji który ma większy staż niż osoby pewne osoby wiek co nie znaczy że wie wszystko.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
23.06.2013 19:53:22
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1504871
Od: 2012-9-22
ako że niedługo zaczną się upalne dni potrzebuję rady które z urządzeń wymienionych w temacie zastosować do schładzania pokoju 16 m2 (ok. 41 m3). Pokój znajduje się na 4 pietrze bloku wykonanego z wielkiej płyty, w pomieszczeniu nie ma nietypowych obciążeń termicznych (TV kineskopowy, radio, komputer PC, router i dekoder IPTV) ani dużych powierzchni okiennych (okno i drzwi balkonowe z żaluzjami). Jedynym problemem może być stropodach pokryty papą, taka powierzchnia naprawdę lubi się nagrzewać.

Kwestią priorytetową jest niewielki pobór mocy przez urządzenie a tym samym jego małe zapotrzebowanie na energię. Zdaję sobie z tego sprawę, że najlepszy byłby klimatyzator typu split albo pokojowy lecz takie urządzania pobierają chyba najmniej około 1 kW, dlatego nie chciałbym ich stosować. Dlatego zastanawiam się nad takimi rozwiązaniami jak klasyczny wentylator sufitowy (pobiera ok. 40W) lub KLIMATOR (pobiera ok. 50W) działający dzięki procesowi odparowywania wody. Dodam, że ceny obu rozwiązań są bardzo podobne (200 - 230 zł). Które z tych urządzeń będzie lepszym wyborem ? A może istnieją jeszcze jakieś inne rozwiązania chociaż niewielkiego obniżenia temperatury w sposób ekologiczny i ekonomiczny ?
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
23.06.2013 19:53:51
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1504872
Od: 2012-9-22
Też kiedyś zastanawiałem się nad schłodzenie pokoju w upalne dni ? I kupiłem klimatyzator pokojowy / nie z dolnej półki, miał być cichy/, niestety był to chybiony zakup, owszem schładza, ale długo musi pracować i wcale nie jest tak cicho, zajmuje miejsce w pokoju, odprowadzenie ciepła przez okno - to porażka. Stanowczo odradzam. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest split, reszta to półśrodki.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » SYSTEMY WENTYLACJI » INSTALACJE DO KLIMATYZACJI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa