NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » KLIMATYZACJA ZAAWANSOWANA » INSTALACJA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

instalacja

  
klimatyzacja
26.09.2012 21:03:59
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1017496
Od: 2012-9-22
W takim razie pozostanę przy wykonaniu instalacji w układzie otwartym. Wczoraj zdecydowałem się na 250 litrowy zasobnik dwupłaszczowy firmy Ermet, mam nadzieję ze to będzie dobry wyrób :
ERMET
Mam do Ciebie jeszcze kilka pytań „technicznych”, jeśli mógłbyś odpisać to będę wdzięczny.
1) Zamówiłem zasobnik dwupłąszczowy ale bez ocieplenia na zewnątrz. Taki zasobnik, podobnie jak stosowany wcześniej hydrofor, będzie oddawał również ciepło do otoczenia. To powinno dodatkowo zapobiegać zagotowywaniu się wody. Zobaczę jak to będzie w praktyce, na wszelki wypadek poprosiłem, żeby mi dospawali takie haczyki do ewentualnego założenia na zasobnik warstwy ocieplenia. Jak uważasz, czy w sytuacji gdy taki zbiornik nie będzie miał ocieplenia, układ powinien zachowywać się podobnie jak w poprzednio, gdy zastosowałem zwykły hydrofor w roli zasobnika ? Jeśli tak, to można było by zrezygnować z montażu dodatkowego grzejnika klimatyzatora i ewentualnie wyprowadzić tylko kroćce do jego przyłączenia. A może od razu zaizolować zasobnik (nie będzie tak dużych strat ciepłej wody) + zaplanować montaż grzejnika. W tej sytuacji uzyskamy układ z dwoma niezależnymi odbiornikami, z których każdy będzie pełnił swoją funkcję tak jak powinien. Które rozwiązanie radził byś wybrać na etapie projektowania ?
2) Przy jakiej temperaturze ustawić załączani pompki obiegowej ? Pisałem wcześniej, że ustawiłem sterownik by załączał ją przy ok. 45 stopni na zasilaniu zasobnika cwu. Czytałem jednak, że wymienniki dwupłąszczowe szybciej wychładzają wodę. Może dojść do sytuacji, że woda w zasobniku będzie cieplejsza niż 45 stopni. Przy pracy pompki w takiej sytuacji woda w zbiorniku byłaby szybciej wychładzana. Czy ustawić sterownik na załączania przy wyższej temperaturze ? Nie chciał bym stosować innego sterownika (wiem, że są takie z dwoma czujnikami zapobiegające wychładzaniu wody), wolał bym pozostać przy moim sterowniku. który załącza zawsze pompkę gdy temperatura osiągnie jakąś konkretną wartość. Wydaje mi się że tak jest bezpieczniej, Chyba, że sterowniki typu Euroster 11B mają dodatkowo funkcję klimatyzatora załączania pompy powyżej „górnej” granicy temperatury, niezależnie od tego czy woda w zasobniku jest wyższa od wychodzącej z wymiennika ciepła.
3) O jakiej pojemności dobrać naczynie otwarte. Pojemność wodna układu to będzie : 6l wody w wymienniku kominkowym i doprowadzających do zasobnika wodę rurkach + 22l wody w płaszczu zasobnika. Ewentualnie jeszcze pojemność wody w grzejniku, nie wiem ile takie grzejniki mieszczą ale chyba nie więcej niż 10l. Załóżmy, że będzie 40l wody w układzie pierwotnym.
4) Czy naczynie przelewowe można ulokować tak jak na schemacie – czyli przy zasobniku z „osprzętem” (pompką, zaworami itp. oraz ewentualnie grzejnikiem), który jest oddalony od klimatyzatora wymiennika o ok. 8m ?
5) Czy podłączać naczynie przelewowe na zasilaniu (tak jak na schemacie) czy też na powrocie z zasobnika ?
6) Czy wystarczy naczynie przelewowe ulokować kilka centymetrów nad górną krawędzią zasobnika (najwyższy punkt instalacji) czy jeszcze wyżej ?
7) Czy ważne jest, w przypadku montażu dodatkowego grzejnika, jak powinien być ulokowany ? Rozumiem, że poniżej naczynia przelewowego. Natomiast chodzi mi o rurki doprowadzające do niego wodę. Czy przykładowo rurka doprowadzająca ciepłą wodę może "biec" ze wzniosem do górnego kroćca grzejnika ? Jakimi zasadami się kierować przy podłączaniu zarówno grzejnika jak i zasobnika ?
8) Czy przy zastosowaniu układu otwartego pracującego grawitacyjnie (gdy pompka klimatyzatora nie jest załączona) nie będzie problemem, że rurki nie mają odpowiednich wzniosów, tak jak powinny mieć przy instalacji grawitacyjnej ?
Trochę się nazbierało pytań ale może znajdziesz czas na odpisanie.
Na koniec pytanie już z ciekawości. Układów zamkniętych nie poleca się przy stosowaniu kotłów na paliwa stałe, czyli również w moim przypadku. Co głównie uszkadza się w razie awarii w takim układzie ? Załóżmy, że wszystkie elementy są odpowiednio dobrane (ciśnienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa, pojemność naczynia przeponowego). Czy chodzi po prostu o to, że któreś z tych urządzeń nie zadziała jak należy i będzie bum czy jeszcze o coś więcej, strzelam - np. duża temperatura z kotła spowoduje wytworzenie się pary w przewodach i bardzo wysokiego ciśnienia ?
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:36:04
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031504
Od: 2012-9-22
mam pytanie związane z komunikacją sterownika z falownikiem. Co jakiś czas "wyskakuje" na sterowniku błąd komunikacji z falownikiem.
Sprawdziłem już czy aby karta modbus-owa nie jest "obluzowana" podłączenia komunikacji wykonane skrętka komputerową. Co jeszcze może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Najgorsze jest to że błąd występuje losowo. Centrala pracuje wg harmonogramu od rana do wieczora błędy komunikacji występują co jakiś czas (około raz w tygodniu) o różnych porach dniasmutny Niestety w pierwszych wydaniach automatyki na w/w sterowniku pojawiały się takie problemy i nie było to związane z nastawami a samym programem realizującym pracę sterownika. Obecnie wypuszczane wersje to już któraś z rzędu poprawka oprogramowania. F23 nawet nie był edytowany w tych układach F22 I F21 a sposób zadawania prędkości odbywa się przez modbus i jak pamiętam i tak idzie nastawa Fqr 8. Oczywiście możliwe jest że instalator też błędnie skonfigurował falowniki do pracy z tym sterownikiem.
Nie mam już koncepcji co jeszcze mogę sprawdzić. Czy jest możliwość ustawienia jakiegoś parametru w sterowniku który opóźniałby wystąpienie alarmu braku komunikacji? - może ta komunikacja "traci" sie na kilka sekund i sterownik mógłby ignorować takie krótkotrwałe awarie.
Dajcie znać czy często w waszych układach występuje taki stan rzeczy - czy po prostu ta automatyka tak ma?
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:37:16
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031508
Od: 2012-9-22
skrętka FTP połączona w przeciw parze czyli. Ekran skrętki do masy kolory całe do (+) komunikacji a biało-kolorowe do (-) komunikacji. Działa bez problemu i jest to najlepsze połączenie zalecane przez VTS serwis. Dodatkowo obowiązkowo między silnikiem i falownikiem musi być przewód ekranowany i ekrany podłączone do masy silnika i falownika łącznie z przewodem PE. Oczywiście przy zasilaniu głównym centrali musi być dobre uziemienie. Jak go nie będzie to zakłócenia które powstaną nie będą miały gdzie uciec. I to działa. Ale zwolennikiem komunikacji w falownikach akurat w VTS nie jestem. Można to zrobić na rozkaz startu na wej. cyfrowe. Tyle że obroty wówczas ustawiamy na falowniku. I tak to przerabiam jak już wszystkie próby zawodzą. Oczywiście także pod warunkiem jeżeli klient nie ma zamiaru regulować obrotami w centrali ponieważ wówczas to nie działa.Tak przewód komunikacyjny to skrętka komputerowa FTP, ekran podpięty do GND w falownikach i sterowniku (może trzeba uziemić tylko z jednej strony???)
Kable łączące falowniki z silnikami ekranowane dedykowane kable falownikowe olflex-y (dość krótkie odcinki falowniki zamontowane na centrali - szafka w innym pomieszczeniu) Zastanawiające jest to że błąd komunikacji występuje z jednym falownikiem (wentylator wyciągu) a na linii modbus-owej "wisi" jeszcze drugi falowniki (wentylator nawiewu)
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.10.2012 18:32:28
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1041247
Od: 2012-9-22
Mam pytanie: Jaki wpływ na układ ma zbyt duży lub zbyt mały parownik gdy zastosowano zawór termostatyczny z zewnętrznym wyrównaniem ciśnień.

Myślę że zbyt duży parownik nie stanowi problemu, zawór się otwiera, utrzymuje zadane ciśnienie parowania, po prostu czujnik przegrzania nigdy nie zostanie załączony ciekłym czynnikiem i zawór zawsze będzie otwarty a ciśnienie utrzymywane.
Czy się mylę?

Myślę że problem stanowi za mały parownik, ciecz szybko wysteruje czujnik przegrzania - ten będzie dążył do przymknięcia zaworu natomiast sprężarka będzie obniżać ciśnienie i tym samym temperaturę parowania. zbyt mały równa się obniżenie temperatury parowania i obniżenie temperatur.y par zasysanych przez sprężarkę
2 zbyt duży parownik powoduje podwyższenie temperatury parowania co za tym idzie wzrost temperatury zasysanych par czynnika przez sprężarkę.Wbrew pozorom przypadek 2 jest bardziej szkodliwy niż przypadek 1 dla sprężarki.
Przypadek 2 jest do naprawy zmniejszając wydajność parownika poprzez przesunięcie czujnika TZR w kierunku zaworu rozprężnego.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.10.2012 18:33:23
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1041248
Od: 2012-9-22
No nie za bardzo, o temp. odparowania decyduje zawór rozprężny, zbyt mały parowacz nie odbierze energii parowania i ciecz zacznie podlewać kompresor czujka termostatyczna zadziała ale do odpowiednich temperatur
Poza tym czujkę montuje się w określonym miejscu w obrębie rury wylotowej parowacza, nie gdzieś w lamelkach..- Co ma przegrzać pary w komorze chłodzonej? na pewno nie parowacz zbyt wielki- tu decyduje wydajność dyszy zaworu rozprężnego i jego typ(zakres). Zatem na moje oko kolego potwierdzam że parowacz zbyt duży, nie wniesie istotnych komplikacji, natomiast trzeba dobrze wyregulować wydajność zaworu stosownie do mocy kompresora.
Idealnym jest dobranie wszystkiego na miarę ,wtedy uzyskuje się dobry czas odpowiedzi tzw. #4 12 Cze 2010 18:53 Re: Wydajność parownika (zbyt duża lub zbyt mała)
Fakt, nie napisałem tego wyraźnie ale zakładamy, że poza parownikiem wszystkie elementy układu są prawidłowo dobrane: agregat do komory chłodniczej a zawór rozprężny TZR jest dobrze dobrany do mocy (wydajności chłodniczej) agregatu. jedynie parownik jest za duży lub mały.

r11, nie rozumiem twojego toku myślenia, jak byś mógł proszę o wyjaśnienie. Przecież parownik pracuje tylko do miejsca umiejscowienia czujnika TZR, za nim nie ma prawa być cieczy tak wiec jeśli przesuniemy czujkę w kierunku zaworu to tak jak byśmy zmniejszyli i tak za mały parownik. Tym sposobem można "naprawić" za duży parownik ale obniżyć ciśnienie.
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
31.01.2017 18:26:02
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #2390660
Od: 2012-9-22
Wracając do tematu, po podłączeniu okapu i zabudowie kuchni:
- przez klapę zwrotną w układzie wentylacji okapu dostają się zapachy, odgłosy są słyszalne ale bardzo stłumione, podczas silniejszego wiatru klapa cały czas głośno pracuje.
Podejrzewam, ze jest wadliwa, albo kiepskiej jakości. Zakupiłem już inną klapę "ms125", zastanawiam się tylko czy starą klapę można wyjąć bezinwazyjnie - wyjmuje się tylko środek czy jest to jeden kawałek (niestety jest już zabudowana) ?
- wentylacja wywiewna, została zabudowana szafką kuchenną i jest poprowadzony w środku elastyczny przewód na front drzwiczek, gdzie został ten sam wywiewnik. Odgłosy są słyszalne, czasami nawet bardzo. Stworzyło się pudło rezonansowe, ale można to wytłumić.Klapka może nie mieć uszczelki, przez co jej praca jest bardziej słyszalna. Strumień wywiewny nie jest stały dlatego ciągle się otwiera i zamyka.
Zamocowana jest na ośce/drucie więc tak łatwo raczej nie będzie z wyjęciem.

Tłumik INNO ograniczy przepływ powietrza. Możesz wypróbować ale nie wróżę spektakularnych efektów.
Najlepszy tłumik to fragment rury wyłożony wewnątrz materiałem dźwiękochłonnym. Fala akustyczna na takim odcinku jest skutecznie "gaszona".

Czy jest sens zastosowania przepustnic/tłumików INNO:
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » KLIMATYZACJA ZAAWANSOWANA » INSTALACJA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa