NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » KLIMATYZACJA » KLIMA INSTALACJA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

klima instalacja

  
klimatyzacja
26.09.2012 21:00:24
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1017494
Od: 2012-9-22
Propozycja z pompą ciepłą jest na pewno super, czytałem przed chwilą na czym polega działanie tego układu klimatyzacji. Jednak przed tą zimą taka inwestycja w moim przypadku jest niemożliwa.
Jeśli chodzi o to rozlutowanie to ono nie nastąpiło podczas normalnej pracy układu klimatyzacji(a on "działa" już 10 lat) tylko wówczas, gdy chciałem rurki odkamienić - zalałem je płynem, włączyłem kominek bez podłączonego zasobnika (żeby podnieść temperaturę płynu odkamieniającego) i wówczas doszło do tego rozlutowania. Widocznie zrobiła się poduszka nad spiralą i miedziane rurki na tyle rozgrzały się od rury dymowej kominka, że lut puścił (niestety mam lut miękki). Ta sytuacja mi jednak uświadomiła, że trzeba bardzo uważać, by woda była cały czas w obiegu. Dlatego tak dokładnie pytam oba obiegi - otwarty i zamknięty.
W obecnym układzie klimatyzacji, nawet gdy pompka nie pracowała a w kominku było mocno palone, nigdy nie doszło do awarii choć czuć było zapach topionej otuliny wesoły Woda krążyła wówczas grawitacyjnie pod ciśnieniem sieci wodociągowej.
Po dodaniu do obiegu pompki i jej załączaniu się przy temperaturze 50 stopni w ogóle nie było problemu z przegrzewaniem, cały bojler "od góry do dołu" był gorący - woda szybciej krążyła i mieszała wodę w bojlerze.
Najprościej było by wymienić zużyty baniak na dokładnie taki sam - bez wężownicy, podpięty "bezpośrednio" do wymiennika kominkowego. Tyle, że mam świadomość, iż w przypadku pęknięcia rurki woda zaleje mi mieszkanie.
Mam do Ciebie pytanie. A obieg otwarty z pompką jest równie "wydajny" jeśli chodzi o pobieranie i oddawanie ciepła jak układ zamknięty ? Może w mojej sytuacji po prostu wykonać układ otwarty z naczyniem przelewowym i pompką załączaną gdy temperatura na wyjściu wymiennika osiągnie te 80 stopni ? Czy są jednak jakieś dodatkowe korzyści wynikające z zastosowania w moim konkretnym przypadku układu zamkniętego pracującego pod ciśnieniem ?
Wiem, że układy zamknięte są stosowane, gdy trzeba dostarczyć wodę w instalacji w c.o. do odległych grzejników, szczególnie tych usytuowanych poniżej kotła. Czy jednak oprócz tego ma jakieś dodatkowe korzystne cechy (napisałeś, że zastosowanie tego układu powoduje lepsze pobieranie i oddawanie ciepła) ?
Będę wdzięczny za wytłumaczenie zasadniczych różnic obu obiegów.
To po pierwsze.
Druga sprawa - czy wymiana starego bojlera bez wężownicy na zaizolowany posiadający wężownicę + podłączenia równolegle do niego grzejnika załączanego po przekroczeniu temperatury 80 stopni powinno wystarczyć, by zapobiec zagotowaniu się wody ?
Na mój rozum, w przypadku takiej przeróbki instalacji, sprawa miała by się podobnie jak ze starym niezaizolowanym bojlerze (działającym dodatkowo jak grzejnik - oddającym ciepło do otoczenia) oprócz jednego - będzie mniejsza pojemność wodna układu klimatyzacyjnego wymiany ciepła. Nie wiem na ile sprawnie wężownica zasobnika odda ciepło do otaczającej jej wody czyli zastąpi "bezpośrednią" wymianę (tak jak było w tej mojej instalacji z bojlerem a w zasadzie zwykłym zbiornikiem hydroforowym bez wężownicy). Przedtem nie było tego problemu ponieważ woda w zasobniku mieszała się bezpośrednio z wodą z kominkowego wymiennika ciepła, tu mamy dodatkowy element "pośredni (wężownicę zasobnika posiadającą do tego małą pojemność wodną).
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
26.09.2012 21:01:43
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1017495
Od: 2012-9-22
W twoim przypadku lepiej bedzie zrubic uklad otwarty ze wzgledow bezpiec zenstwa.
Roznica w odbieraniu i oddawaniu ciepla jest mala, choc znaczaca, cisnienie dociska czynnik (wode) mocniej do powierzchni kotla czy grzejnika, jako przykład obrazowy mozna to porownac do dotykania goracego grzejnika, czy klimatyzatora jesli delikatnie przylozysz reke nie poparzysz sie od razu, a temperatura powoli dojdzie do reki, jesli zacisniesz reke na grzejniku to od razu sie poparzysz.
Klimatyzator powinien pomoc, ale powinienes dac taki ktory bedzie oddawal przynajmniej taka moc jaka ma kominek i nie dawaj zaworu na powrocie, chyba ze tylko odcinajacy do zdejmowania grzejnika aby nie spuszczac calej wody.

Wydajnosc wezownicy bedzie malala wraz ze wzrostem temperatury CWU w boilerze wiec grzejnik do zrzucania nadmiaru ciepla po nagrzaniu boilera, powinien miec moc rowna, lub większa
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
16.10.2012 20:40:51
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1031517
Od: 2012-9-22
Muszę założyć wentylacje do mieszkania w starej kamienicy, ponieważ po wymianie okien grawitacyjna zupełnie nie działa. Czy w mieszkaniu 85 m. kw. ma sens rekuperacja? Mieszkanie na ostatnim piętrze (wyżej strych, gdzie można ew. zamontować centralę). Traktuję te inwestycję jak "zło konieczne", więc nie chcę wydawać zbyt dużo pieniędzy.
Próbuję namówić pozostałych właścicieli na modernizacje wentylacji w całej kamienicy, ale nie wiem, ile potrwa podjecie takiej decyzji przez całą wspólnotę i czy to nie będzie zbyt drogie.
Poradźcie, które rozwiązanie będzie lepsze (modernizacja wentylacji z reku w mieszkaniu, czy w całej kamienicy), i ile to może kosztować? Ewentualnie, czy można zrobić nową wentylację w kamienicy, a dorzucić rekuperator w wybranych mieszkaniach? Wszystko zależy od tego z jaką inwestycją finansową się liczysz by to "zło konieczne" zrealizować. Wiec że nie będzie to kwota mała (zakup centrali, kanały...+ wykonanie). W zależności od skomplikowania instalacji ok 10k pln z kieszeni wypadnie.
alternatywa: (?) nawiewniki higrosterowalne w oknach i wyciąg grawitacyjny (tu ze względu na ostatnią kondygnacjęi krótki kanał do wylotu może być zbyt mały ciąg) bądź mechaniczny za pomocą wentylatorka
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa
  
klimatyzacja
20.11.2012 20:45:31
poziom 2

Grupa: Administrator 

Posty: 72 #1053967
Od: 2012-9-22
tak miałem kolektor zrobiony węża ogrodniczego ale podpięty był tylko do beczki nigdy nie pracował w układzie z bojlerem.
ogólnie nie ma co sie pakować w węże ogrodowe, nie polecam. następna wersja była z miękkiej miedzi fi 12 , łącznie 30 metrów rurki. ( powierzchnia kolektora 4,5 m kw.)
i z tej konstrukcji jestem zadowolony,działa i grzeje pięknie. na Twoim miejscu nie pchał bym sie we wkładanie pexal-u w kolektor. raz że sprawność mała, plastik słabo przewodzi ciepło a w dodatku z warstwa aluminium to jeszcze mniej. w środku kolektora panują znaczne temperatury, poza tym pex o ile dobrze pamiętam nie powinien być wystawiany na działanie promieni UV. lepiej wykorzystać go na połączenie kolektor-zbiornik bo tu sprawdza sie znakomicie.
można by sie pokusić o jakieś doświadczenie na małym kolektorku, żeby sprawdzić co sie stanie z pex-em pod szkłem i na pełnym słońcu. ale osobiście bardzo sceptycznie bym do tego podchodził. nie ma to jak przewodności cieplna miedzi, szybko sie nagrzewa i szybko oddaje ciepło. lata praktyki producentów pokazują ze liczy sie głownie miedz, może nie tania ale na pewno sprawdzona. Raczej będzie przeszkadzać, bo ten plastik nie przewodzi na pewno ciepła tak jak powinien.Ja mam kolektorek połączony wężem ogrodowym i trzymając wąż niedarady się poparzyć a łapiąc za rurkę miedzianą - boli.
Możesz kupić tę rurkę ale izolację trzeba ściągnąć. Tak prawdę mówiąc to rurka do LPG jest tańsza niż w sklepie z armaturą mimo że do gazu jest powleczona.A czy ta rurka o średnicy 6mm nie będzie za "cienka" czy nie będzie zbyt wielkich oporów ?
Widziałem w castoramie rurke z miękiej miedzi 12mm za 11zł/m myślę by takie coś zastosować jako połączenie kolektor -> wężownica z rurki 10 mm -> i do bojlera.
Ale mimo wszystko mam problem, przez który nie mogę zacząć prac - nie mogę "skombinować" szkła hartowanego - potrzebowałbym 2 x 1 metr grubość 4mm - 2 sztuki na dwa kolektory. 4mm szkło float hartowane kosztuje około 120 zł/m2. Jeśli szukacie szkła hartowanego: google -> szkło hartowane i klikać na linki sponsorowane.
Idąc dalej nie ma czegos takiego jak szkło solarne - to taki kit reklamowy, Jest szkło które zwie się termofloat które można również hartować, ale bez zespolenia szlag go trafi w ciągu sezonu lub dwóch (jest powleczone dodatkowo metaliczną powłoką odbijającą promieniowanie cieplne w jednym kierunku).
_________________
wentylacja,
klimatyzacja, pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » KLIMATYZACJA » KLIMA INSTALACJA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny

klimatyzacja serwis separatorów Warszawa